پژو ۴۰۵
Peugeot 405 front.jpg
دید کلی
شرکت پژو
۱۹۸۷–۱۹۹۶ (اروپا)
۱۹۸۷-اکنون (ایران/مصر)
مونتاژ آرژانتین توسط (Sevel) (۱۹۹۲–۲۰۰۰)
شیلی، توسط Franco Chilena
مصر، توسط ایران خودرو (۲۰۰۶–تاکنون)
AAV (۱۹۹۲–۲۰??)
فرانسه (۱۹۸۷–۹۷)
Indonesia, توسط Gaya (۱۹۸۹–۱۹۹۷)
ایران، توسط ایران خودرو (۱۹۹۲–تاکنون)
مالزی، توسط OASB
لهستان، توسط FSC (۱۹۹۳–۱۹۹۵)
تایوان، توسط Yu-Tien (۱۹۸۹–۱۹۹۵)
بریتانیا (۱۹۸۷–۱۹۹۷)
زیمبابوه، توسط Quest (۱۹۸۷–۲۰۰۲)
طراحی پینینفارینا
بدنه و شاسی
کلاس خودروی اندازه متوسط (D)
شکل بدنه ۴-درسدان
۵-در استیشن واگن
طرح‌بندی موتور جلو، خودروی محورجلو / خودروی چهارچرخ محرک
Related سیتروئن بی‌ایکس
سمند، پژو پارس، پژو آردی، پژو روآ، دنا
انتقال قدرت
موتور Inline-4, 1.4-2.0 لیتر، بنزین/دیزل
ابعاد
فاصله
بین محورها
۲٬۶۶۹ میلیمتر (۱۰۵٫۱ اینچ)
طول ۴٬۴۰۸ میلیمتر (۱۷۳٫۵ اینچ) (sedan)
عرض ۱٬۷۱۶ میلیمتر (۶۷٫۶ اینچ) (sedan)
ارتفاع ۱٬۳۹۰ میلیمتر (۵۵ اینچ)-۱٬۴۵۰ میلیمتر (۵۷ اینچ)
Curb weight ۱٬۰۲۰ کیلوگرم (۲٬۲۵۰ پوند)-۱٬۴۳۰ کیلوگرم (۳٬۱۵۰ پوند)
گاه‌شمار
پیشین Peugeot 305
جانشین پژو ۴۰۶

پژو ۴۰۵ یک خودروی خانوادگی در کلاس سدانهای بزرگ است که برای اولین بار توسط شرکت فرانسوی پژو ارائه شد. پژو ۴۰۵ در سال ۱۹۸۸ مقام خودروی برگزیدهٔ اروپا را از آن خود کرده‌بود. این خودرو بعد از پراید پرفروش‌ترین خودرو در ایران به‌شمار می‌آید.

پژو ۴۰۵ در ایران

با توجه به قدمت طراحی بدنه پیکان و خارج از رده بودن تکنولوژی ساخت آن و نیاز شدید به سرمایه‌گذاری مجدد برای قالب‌های بدنه و تجهیزات مورد نیاز. ایران خودرو تصمیم گرفت از سال ۱۳۶۸ پژو ۴۰۵ را در مدل‌های GL و GLX تولید کند. این خودرو در سال ۱۹۸۷ میلادی با مدنترین تکنولوژی به عنوان جدیدترین مدل توسط پژو به بازارعرضه شد و در سال ۱۹۸۸ میلادی به عنوان بهترین اتومبیل سال در اروپا و همچنین به عنوان اتومبیل وارداتی به آمریکا انتخاب شده بود. خطوط جدید تولید پژو ۴۰۵ نیز در تاریخ ۱۳/۹/۱۳۶۹ توسط رئیس جمهور کشورمان افتتاح شد. از سال ۱۳۶۹ مونتاژ و تولید انواع اتومبیل سواری پژو (از جمله پژو ۴۰۵ جی ال، پژو ۴۰۵ جی ال ایکس ۱۵۸۰ و ۲۰۰۰ سی سی و پژو ۴۰۵ جی ال ایکس اتوماتیک ۲۰۰۰ سی سی) در خطوط تولید سواری سازی به انجام رسیده است. اعمال دقت و ظرافت در ساخت این خودرو تا بدان حد بود که موجب شگفتی کارشناسان بین‌المللی خودرو گردیده و با اختصاص جایگاهی در موزه پژوی فرانسه به خودروی تشریفاتی ساخت ایران، توانمندی صنعتگران ایرانی به قضاوت جهانیان گذاشته شد. این خبر در جراید و محافل خارجی انعکاس وسیعی داشته و یکی از مجلات فرانسوی زبان از موفقیت ایران با تعبیر «وقتی پژو مرسدس بنز را مات می‌کند» یاد کرده است. ساخت داخلیِ قطعات این محصول از سال ۱۳۷۳ در دستور کار شرکت ساپکو قرار گرفت. تا پایان سال ۱۳۷۷ کل اقلام حذف‌شده از مجموعه قطعات وارداتی که حاصل تلاش صنعتگران ایرانی است و معادل ۷۷٪ بوده و با درنظر گرفتن اقلامی که جهت حذف از مجموعه قطعات وارداتی به پژو فرانسه اعلام شده‌است، میزان ساخت قطعات داخل این خودرو به ۸۹٪ بالغ خواهد گردید.

بررسی‌های بعمل‌آمده حاکی از این بود که از میان قطعات مورد استفاده در تولید پژو ۴۰۵ می‌بایست ۳۵ قطعه به‌کلی تغییر می‌یافت و علاوه بر آن، ۸۴ قطعهٔ کاملاً جدید شامل ۱۷ قطعه مربوط به بدنه و ۶۷ قطعهٔ تزئیناتی، طراحی و ساخته می‌شد، و این مبنای فعالیت فشرده طراحان و مهندسین مرکز تحقیقات ایران خودرو قرار گرفت.

کلیهٔ محاسبات و اقدامات اجراییِ این پروژه در مرکز تحقیقات ایران خودرو انجام شده و خودروی پژو ۴۰۵ تشریفاتی (لیموزین) به‌عنوان اولین دستاورد این مرکز تحقیقاتی محقق شد.

یکی از موفق‌ترین اتومبیلهای کلاس متوسط پژو که در سال ۱۹۸۸ توسط بسیاری از مجلات معتبر اتومبیل به‌عنوان اتومبیل سال انتخاب گشت، اتومبیل پژو ۴۰۵ است.
پژو ۴۰۵ در سه مدل GL و GLX و SLX و به‌طور محدود GLi به بازار ایران عرضه شده و یکی از ارزانترین اتومبیلهای مونتاژ شده در ایران است که درحال حاضر در کمترین سطح کیفی ممکن تولید می‌شود.

بدنهٔ پژو ۴۰۵ ایران درعین زیبایی و جاداری با طرح آئرودینامیک و با ضریب ۳۱٪ در برابر جریان هوا مقاومت ناچیزی دارد.

از دیگر موارد قابل ذکر: طراحی قدیمی بدنه مربوط به دههٔ ۱۹۹۰ میلادی، و فاقد امکانات خودروهای جدیدتر ساخت ایران و عملکرد بد ترمزها در سرعتهای بالاست.
اطلاعات فنیِ این خوردرو با موتور Xu7jpL3: حداکثر توان ۱۰۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۵۳ نیوتن متر در دور ۳۰۰۰ دور بر دقیقه (مانند سمندهای LX و سورن)
از این موتور می‌توان این ایراد را گرفت که مصرف بالایی برای یک خودرو شهری (حدود ۱۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) دارد که البته این عیب در مدل اس ال ایکس رفع شده است.

همچنین ایراد دیگر در طراحی بدنه، صاف و یکنواخت بودن درها و گلگیرهاست. درصورتی‌که در طراحی خودروهای سواری جدیدتر سعی بر آن است تا گلگیرها و درها داری انحنا هم در جهت افقی و هم عمودی باشند؛ یعنی اگر از جلو به خودرو نگاه کنیم قسمت درها نسبت به جلوی خودرو باید عریض‌تر باشد و نیز از قسمت پایین شیشه تا پایینِ در باید انحنای قابل‌توجهی باشد و اینگونه باعث می‌شود تا خوردوهای سواری با طراحی جدیدتر کمی به‌شکل تخم‌مرغ درآید و علت آن امنیت بیشتر درهنگام تصادف است. درواقع، با این کار نیروی واردشده در کل نواحی پخش می‌شود و از آسیب بیشتر جلوگیری می‌شود. این نکته در خودروهای سواری مانند مرسدس بنز، بی ام دبلیو، تویوتا کمری، هیوندای آزرا و حتی در خودروهای ایرانی مانند آوانته، مگان، سمند و تا حدی در پراید قابل مشاهده است.

در سال ۱۳۸۳ شایعاتی مبتنی بر آتش‌سوزی این خودرو پخش شد. با زیاد شدن این موارد ایران خودرو برای رفع این مورد فراخوان داد و مردم نیز بر این باور بودند که تولید این خودرو باید متوقف شود.

البته باید این را ذکر کرد که متأسفانه آتش‌سوزی خودروهای تولید ایران خودرو منحصر به پژو ۴۰۵ نبوده و خودرو سمند (سمند معمولی و LX)از این قاعده مستثنا نبودند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مدعی است که مردم از روی علاقه اقدام به خرید این خودرو می‌کنند در حالی که مردم می‌گوید به دلیل نبود گزینه‌ای دیگر مجبورند این خودرو را بخرند.همچنین قرار بود تولید این خودرو در سال ۱۳۹۵ متوقف شود.

مدل‌ها

پژو ۴۰۵ ام آی ۱۶

پژو ۴۰۵ تی ۱۶

پژو ۴۰۵ استیشن واگن

پژو ۴۰۵ جی ال آی

پس از ورود پژو ۴۰۵ به بازار ایران، این خودرو به یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین خودروهای ایران تبدیل شد. همین امر موجب گردید که ایران‌خودرو محصولات دیگری چون پژو RD و پژو پارس را بر اساس آن تولید کند. این شرکت در سال ۱۳۸۳ نسخه‌ای ارزان‌قیمت از پژو 405 GLX را بانام GLI به بازار عرضه کرد. ایران‌خودرو سعی کرده بود با حذف تعدادی از تجهیزات ۴۰۵، قیمت آن را کاهش داده تا قشر کم‌درآمد جامعه را به آن جلب کند. در 405 GLI تجهیزاتی چون شیشه‌های برقی جلو، آینه‌های جانبی برقی، ریموت کنترل، رنگ‌های متالیک و… حذف‌شده بود و با قیمت ۱۰ میلیون تومان بفروش می‌رسید که حدود ۲ میلیون تومان کمتر از 405 GLX بود؛ اما خریداران همان 405 GLX را بر نسخهٔ ارزان‌سازی شده ترجیح دادند و به همین دلیل حدود یک سال بعد تولید پژو 405 GLI متوقف شد. پژو 405 GLI در سال ۱۳۸۵ ۱۰٬۱ میلیون تومان قیمت داشت.

پژو 405 SLX با موتور ۱۶سوپاپه TU5

پژو 405 SLX

پژو ۴۰۵ اس ال ایکس با موتور TU5، علاوه برداشتن ویژگی‌های پژو ۴۰۵، دارای مصرف سوخت کمتری نسبت به موتور معمولی آن است. تکنولوژی استفاده‌شده در موتور این خودرو باعث می‌شود با وجود کاهش مصرف سوخت، اسب بخار خودرو افزایش یابد.
شایان ذکر است که با وجود کاهش مصرف سوخت در موتور TU5، حداکثر توان آن نسبت به موتور معمولی به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته‌است. از طرفی گشتاور ضعیف تر موتور tu5 نسبت به موتور xu7 سبب عملکرد ضعیف تر SLX در جاده‌های کوهستانی شده و شتابگیری‌های سریع را نیز با کندی بیشتر مواجه نموده است

گیربکس استفاده‌شده در این خودرو دچار تغییراتی نسبت به مدل قبلی خود شده است. اکنون در این خودرو شاهد گیربکس با کد r2 هستیم. از مزایای این گیربکس جدید می‌توان به سنگین شدن دنده ۲ اشاره نمود و همچنین تغییر ضریب دیفرانسیل که با افزایش همراه بوده‌است. اما از طرفی دنده‌های ۳ و ۴ و ۵ دچار افت ضریب نسبت به نمونهٔ قبلی شده‌است که این مسئله در دنده ۴ بیشتر نمایان می‌شود، به‌گونه‌ای که در سرعت‌های زیر ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت مغلوبِ موتور XU7 خواهد شد.
بااین‌حال، این موتور از نظر میزان مصرف سوخت، برتری قابل توجهی نسبت به موتور پرمصرف XU7 دارد .
مصرف سوخت کمتر، استهلاک کمتر، ترمز بهتر نسبت به مدل قبلی، فرمان هیدرولیک نرم و… ازجمله برتری‌های این خودرو نسبت به مدل پیشین خود می‌باشد.

کولر این خودرو همان کولر ۲۰۶ است.

اطلاعات فنی خودرو با موتور tu5 به شرح ذیل است:

حداکثر توان ۱۰۸ اسب بخار در دور ۵۶۰۰ و حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر در دور ۴۰۰۰ دور بر دقیقه

طراحی بدنه، از نکات منفی پژو slx است که طراحی زیبایی ندارد، البته نظرهای متفاوتی در این مورد وجود دارد.

در این خودرو از چراغ‌های جلو با لنزهای دوگانه استفاده شده. جالب است بدانید که نوردهی این چراغ‌ها به قدری ضعیف است که نمایندگی‌های ایران خودرو به خریداران توصیه می‌کنند چراغ هارا با نمونه اصلی تعویض کنند. بالچه این خودرو نیز به قدری کوچک است که نمی‌تواند نیروی داون فورس را ایجاد کند و فقط باعث بدتر شدن فرم آیرودینامیکی این خودرو می‌شود.

پژو ۴۰۵ لیموزین

پژو ۴۰۵ لیموزین از خودروهایی بود که از سالهای ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۵ تولید و به فروش می‌رسید. این خودرو از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۱ در شرکت پژو سیتروئن فرانسهتولیدشد و بقیه سالها در شرکت ایران خودرو و تحت لیسانس شرکت چینی ژنرال موتورز تولید شد. در مجموع ۱۵۰ دستگاه از این دست خودرو تولید شد که دولت ایران ۱۲۰ دستگاه را از ایران خودرو خریداری نمود و ۳۰ دستگاه دیگر را به هند، چین، افغانستان، پاکستان، عراق و یک دستگاه به ترکیه واگذار کرد. هم اکنون این محصول در ایران بازنشسته شده و هر ۱۳۰ دستگاه به جمهوری آذربایجان واگذار شده است. ایران ناوگان خودروهای تشریفاتی خود را با پارس لیموزین، مگان، نیسان تیانا، آوانته و پرادو جایگزین کرد. این خودرو در سال ۱۳۸۴ قیمتی بالغ بر سی میلیونتومان داشت.

نگارخانه

ویکی‌پدیای انگلیسی